OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vyhlazovací nezmar Jeff Waters je opět zde – s novou deskou, novým účesem (vlastně starým, ale momentálně novým), ale bohužel s poněkud zastaralou hudbou. Již na předcházejících albech si Jeff moc nelámal hlavu s kreativní stránkou věci a sázel na zaručené postupy, ale na novince nazvané „Metal“ (velmi originální) dotáhl toto kopírování (jakoby nevěděl že „kopírování zabíjí hudbu“) až k „dokonalosti“. Nejen, že si půjčil některé nápady a pasáže od jiných skupin (konec ala MANOWAR v „Downright Dominate“), nechal se inspirovat sebou samým (závěr ve „Smothered“), nebo prostě rovnou narouboval již jednou použité (vykradený úsek z „Fun Palace“ v závěrečné „Chasing The High“). Tímto přístupem Jeff zřejmě naznačuje, že v metalu bylo už vše vymyšleno, že nelze přijít s něčím novým a že to nejlepší se stejně nalezne v dávné metalové klasice – to potvrzuje v písni „Army Of One“, která je o tom, jak ANNIHILATOR společně s dalšími mohykány (JUDAS PRIEST, METALLICA, BLACK SABBATH, IRON MAIDEN, MEGADETH atd. – tyto kapely jsou zde přímo jmenované) mají za úkol „udržet metal při životě“. Tento song je mimochodem postaven na dost primitivním základě, ale pod kůži se možná právě proto dostane dost snadno.
Tento fakt se vůbec dá pozorovat u celého alba – objektivně vzato je celý materiál pouhopouhé metalové drhnutí ve strojovém tempu s minimem nějakých překvapujících momentů a navíc, jak již bylo řečeno, je i to drhnutí již několikrát převařená voda, ale na druhou stranu, když budete tato fakta ignorovat a budete se soustředit pouze na hudbu samotnou, tak zjistíte, že se deska docela příjemně poslouchá a že díky chytlavým melodiím a refrénům se usadí v hlavě poměrně nadlouho. Sem tam se Waters vytasí se skvělým nápadem, který by bez problémů utáhl celou písničku (např. střední pasáž v „Haunted“), ale použije ho pouze jako vsuvku obklopenou již zmíněným hoblováním. Tohoto „plýtvání“ je velká škoda, album by díky tomu nemuselo být tak jednotvárné. Za zmínku jistě stojí účast hostů z kapel zvučných jmen (NEVERMORE, ANVIL, ARCH ENEMY), ale na výsledek to stejně nemá moc vliv a kdybych si tuto informaci nepřečetl v informačních materiálech, tak to ani nepoznám… Ortodoxně metalový „Metal“ se velmi těžko hodnotí – pokud by měl člověk posuzovat originalitu, invenci, nebo tvůrčí přístup, tak by tato deska byla ráda za dvojku, ale na druhou stranu tu je stále ta Jeffova schopnost proniknout do posluchačova vědomí a usadit se zde na dlouhou dobu. Prostě to umí, kluk jeden vlasatá…
Drhněme metááál, hoblujme metááál - bude nám fajn!
6,5 / 10
Jeff Waters
- kytary
Dave Padden
- zpěv, kytary
Mike Mangini
- bicí
1. Clown Parade
2. Couple Suicide
3. Army Of One
4. Downright Dominate
5. Smothered
6. Operation Annihilation
7. Haunted
8. Kicked
9. Detonation
10. Chasing The High
Metal II. (2022)
Ballistic, Sadistic (2020)
For The Demented (2017)
Suicide Society (2015)
Feast (2013)
Annihilator (2010)
Metal (2007)
Schizo Deluxe (2005)
The One (EP) (2004)
All For You (2004)
Double Live Annihilation (2003)
Waking The Fury (2002)
Carnival Diablos (2001)
Criteria For A Black Widow (1999)
Remains (1997)
In Command (1996)
Refresh The Demon (1996)
King Of The Kill (1994)
Bag Of Tricks (1994)
Set The World On Fire (1993)
Never Neverland (1990)
Alice In Hell (1989)
Jeff Waters dospěl do stádia, ve kterém již postrádá jakoukoli invenci. Pro stav jeho současné tvorby je tak právě název „Metal“ skvělým synonymem. V albu je totiž stejně málo nápaditosti jako v názvu samotném. Jeff jen převařuje a přetavuje své typické postupy, čímž bohužel dosahuje efektu rozvařené kaše. Jestliže album „All For You“ působilo jako příjemné bilancování a minulá deska „Schizo Deluxe“ byla typickou thrashovou deskou vzor ANNIHILATOR, „Metal“ už vyznívá jako křečovitý pokus vstoupit podruhé do téže řeky. Ani angažování přehršle renomovaných zpěváků nedokáže zastřít fakt, že kde nic není, ani „Metal“ nebere. Waters roku 2007 tak nastavuje světu dvě tváře, jednou je svěží líčko skvělého instrumentalisty, druhou pak stařecká grimasa vyčerpaného a zkostnatělého skladatele.
ANNIHILATOR s novou nahrávkou dosahují netušených primátů: nejdebilnější název, suveréně nejhorší album za celou kariéru, další a další návraty/vykrádačky do "Fun Palace", případně kamkoliv se to hodí, zřejmě po vzoru velkých vzorů Jeffa Waterse z AC blesk DC. Skutečně nechápu, proč vydávat tolik let defacto ty samé písně s mírnými upgrady, jen pod jiným názvem? A nebo Jeff od každého nápadu nahraje vždy 15 verzí, různě kosmeticky pozměněných? Nevím, každopádně dost bylo "Metal"u v téhle podobě. A že se to nepodobá žádné jiné kapele? Pravda, tady ale úplně stačí podobnost s ANNIHILATOR, který už v podstatě nemá co říct.
Metal už není co býval. I Jeff Waters by o tom mohl vyprávět hodiny a hodiny. Na tak dlouhou dobu se už totiž dotáhl s hracími časy většiny svých alb posledního desetiletí, která prostě jen nevýrazně převařují všechno to, co kdy činilo ANNIHILATOR světovou (thrash) metalovou extratřídou. A symbolicky pojmenované „Metal“ na konci celé té řady, znovu o další kousek nudnější než album předešlé, to momentálně jen potvrzuje.
V podstate súhlasim s Mildom skoro vo všetkom. Je veľká škoda, že sa Jeff ani trocha nesnaži posunúť ďalej, iba opakuje tisíckrát použité vlastne postupy. Ale buďme radi, že aspoň tak, že nekopíruje niekoho iného...
Pre mňa osobne je tento album sklamaním a považujem ho za podpriemer.
Muzika se s novým vokalisou úplně změnila jestli k lepšímu nebo horšímu to ať si posoudí každej sám. Podel mě je muzika jiná a co jsem siyšel na albu jak na Koncertě tak mě velice překvapila. Když to přeženu tak to má takovej Nu-metolevej nádech. Má to šťavu. Chytne to hned na pár poslechů a energie z toho jen sálá. dal bych tomu destístku ale vím že zas tas tak dobrý album to nemí a křivdil bych ostatním.Stoprocentě stoji si tohle album pořídit(zážitek zaručenej)( Jednoduší hudba a není moc věcí co by šlo vylepšit. Prostě dostáváte to co by ste chtěli i to co byste sami nevymysleli a přesto se to libí a v tom spočívá celá ta nedhera metalu. Jestli máte náladu nepřemýšlet a rozjet to tak tohle album je jestota.. Ten idiot co tam se snaží dělat šou mě prostě naatáhl na svoji stranu a přesvětšil mě že je dobrej. btw předchozí alba jsou podle mě nuda a hlavně je to něco jinýho, nejde to srovnávat je to jiný. Jo ještě jináč jsejm zapoměl že Jeff Waters je sice asi umělec a nevim jak moc se na tomhle albu podepasal ale u mě stojí za průměr. Možná to zní jako že si odporuji v tom co píšu ale snad si každý co si to pořádně poslechne pochopí.
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.